Żywica epoksydowa to materiał wyjątkowy – zachwyca swoimi właściwościami, przezroczystością i możliwościami tworzenia oryginalnych, artystycznych projektów. Przedmioty wykonane z żywicy, takie jak stoły, obrazy, czy dekoracje do wnętrz, stanowią elegancki dodatek do każdego domu. Aby jednak utrzymały swój wygląd i trwałość przez lata, ważne jest odpowiednie dbanie o nie.
W tym artykule przedstawimy, jak czyścić i pielęgnować przedmioty wykonane z żywicy epoksydowej, aby służyły Ci przez długi czas, zachowując swój oryginalny blask i estetykę.
Żywica epoksydowa, mimo swojej wytrzymałości, jest wrażliwa na zarysowania i działanie czynników chemicznych. Regularna pielęgnacja pozwala zachować jej przezroczystość i połysk, zapobiegając matowieniu powierzchni. Dzięki odpowiedniej ochronie przed kurzem, wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.
Żywica używana przeze mnie w moich pracach, wykazuje właściwości samoregeneracyjne i dlatego świetnie się sprwadza ciepła woda, która usuwa mikro rysy i uszkodzenia. Żywica także działa samoistnie z upływem czasu.
Czyszczenie powierzchni z żywicy epoksydowej jest kluczowe, by usunąć kurz, odciski palców i zabrudzenia, które mogą wpływać na estetykę przedmiotu. Poniżej przedstawiamy proste kroki do czyszczenia, które warto stosować regularnie.
Do czyszczenia żywicy epoksydowej zaleca się używanie:
Miękkiej, czystej ściereczki z mikrofibry, która nie porysuje powierzchni
Pędzla, do odkurzenia elementów wystających takich jak kruszywo np. na obrazie.
Delikatnych detergentów, takich jak płyn do mycia szyb bez drażliwej chemii. Detergentów, których chcemy użyć (najlepiej) jeżeli będą z dodatkiem alkoholu ale w niewielkiej ilości. Taki płyn odparuje i nie pozostawi smug. Trzeba jednak pamiętać o tym co używamy. Polecam płyn do szyb i okien, najlepiej oparty na naturalnych składnikach.
Wody w temperaturze ok 60-70 stopni.
Usuń kurz: Zaczynamy od delikatnego przetarcia powierzchni suchą ściereczką z mikrofibry. Kurze i luźne zabrudzenia można łatwo usunąć, nie rysując powierzchni.
Przygotuj roztwór czyszczący: Do miski z ciepłą wodą dodaj kilka kropel łagodnego płynu do mycia naczyń. Mieszankę dokładnie wymieszaj, aby uniknąć zbyt dużej ilości piany.
Zwilż ściereczkę: Używając ściereczki z mikrofibry, lekko zwilż ją w przygotowanym roztworze i delikatnie wyciśnij nadmiar wody, by nie zamoczyć zbytnio powierzchni żywicy- ściereczka ma być wilgotna, nie mokra. Nadmiar wody spowoduje efekt odwrotny, czyli zacieki i smugi.
Przetrzyj powierzchnię: Przetrzyj powierzchnię, wykonując okrężne ruchy. W ten sposób usuniesz zabrudzenia, nie pozostawiając smug ani zarysowań. Płynem nie pryskaj bezpośrednio na obszar do czyszczenia tylko na ściereczkę!
Osusz powierzchnię: Po przetarciu żywicy mokrą ściereczką użyj suchej mikrofibry do osuszenia i wypolerowania powierzchni.
Silnych detergentów: Chemiczne środki czyszczące mogą uszkodzić powierzchnię żywicy, powodując matowienie lub zżółknięcie.
Twardych gąbek: Unikaj szorstkich gąbek lub ściereczek, które mogą pozostawiać mikro-rysy.
Bezpośredniego nasłonecznienia: Zbyt długie narażenie na promienie UV może powodować zżółknięcie żywicy, dlatego staraj się, by przedmioty z żywicy były chronione przed słońcem.
Żywica epoksydowa, mimo swojej wytrzymałości, może się rysować. Aby tego uniknąć:
Unikaj ostrych przedmiotów: Nie stawiaj noży, metalowych dekoracji ani innych ostrych przedmiotów bezpośrednio na powierzchni z żywicy.
Unikaj nagrzewania produktu z żywicy, ponieważ powoduje to, że żywica staje się "miekka".
Obrazy oraz inne dekoracje ścienne wykonane z żywicy epoksydowej dodają wnętrzom unikalnego charakteru. Są jednak narażone na kurz i zmiany wilgotności.
Chroń przed wilgocią: Dekoracje ścienne z żywicy powinny być przechowywane w miejscach o stałej wilgotności, najlepiej nie wyższej niż 60%.
Unikaj bliskiego kontaktu z grzejnikami: Ciepło może wpływać na strukturę żywicy, dlatego staraj się unikać wieszania obrazów z żywicy nad grzejnikami.
Żywica, której używam jest odporna na promieniowanie UV, dlatego nie musisz się martwić, że zżółknie po krótkim czasie jeżeli będzie narażona na słońce. Pamiętaj jednak żeby nie wieszać obrazów bezpośrednio w ostrym słońcu, gdzie każdego dnia będzie narażony (szczególnie latem) na ciepło, które będzie nagrzewać powierzchnię.
B. Zasady co do czyszczenia opisałam wyżej .
Dbając o swoje przedmioty z żywicy epoksydowej, możesz zapewnić im długą trwałość i piękny wygląd. Regularne czyszczenie, ochrona przed uszkodzeniami i odpowiednie przechowywanie pozwolą Ci cieszyć się ich estetyką przez lata. Przestrzegając tych prostych zasad, ochronisz swoje stoły, obrazy i dekoracje z żywicy epoksydowej przed zarysowaniami, zmatowieniem i przebarwieniami.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave
Bądź na bieżąco !